Person:
AREL, ERSİN

Loading...
Profile Picture

Email Address

Birth Date

Research Projects

Organizational Units

Job Title

Doç.Dr.

Last Name

AREL

First Name

ERSİN

Name

Search Results

Now showing 1 - 2 of 2
 • Publication
  Taşkent (Özbekistan) Zeminlerinin Geotekniği
  (2019-11-13) ÖNALP, AKIN; Duran, İlhan Burak; Duru, Ali Can; MERT, AHMET CAN; AREL, ERSİN; 258088; 2172; 136055; 293894
  Çin’den Bulgaristan’a kadar geniş alanlar lös olarak bilinen topraklarla kaplıdır. Kalınlığı yüzlerce metreye varabilen bu zeminlerin öne çıkan özelliği; suyla karşılaştıklarında gösterdikleri “göçme” davranışıdır. Yüzeysel temellerde ciddi oturma sorunları yaratabilen bu özelliğin değerlendirilmesi lös kuşağında yeralan Özbekistan’ın Taşkent zeminleri için gündeme getirilmiştir. Bu çalışmada kent merkezinde geniş bir adaya yayılacak iş merkezi / rezidans için gerçekleştirilmiş altı farklı zemin inceleme programının sonuçları değerlendirilerek kentte bundan sonra yapılacak yapılaşma çalışmalarına ışık tutulması hedeflenmiştir. Yapılan laboratuvar ve arazi deneyleri Taşkent zemininin lös olarak değerlendirilemeyeceğini göstermektedir.
 • Publication
  Geotechnical Properties Of Adapazari Silt
  (Springer Heidelberg, Tiergartenstrasse 17, D-69121 Heidelberg, Germany, 2012-11) AREL, ERSİN; ÖNALP, AKIN; TR2172; TR136055
  The geotechnical properties of silts have not been investigated extensively, because they are not found in every soil environment. It is even more difficult to understand the behaviour of silts when they are encountered in appreciable volumes. It has recently been claimed that such fine-grained soils have a potential for liquefaction, similar to sands a fact that was confirmed during the 1999 Marmara earthquake in Turkey. This paper provides a basis for explaining the unique behaviour of silts in seismic conditions by investigating their physical and mechanical features. The results are ultimately expected to provide a satisfactory answer to the as yet unexplained issue of how silts behave during earthquakes.