Publication:
Dans Performanslarında Ülküsel Sunumun ve İzleyicide Doyumun Yakalanması Aşamasında İletişimin Önemi

Loading...
Thumbnail Image

Date

2007-03

Authors

Akgül, Kamile Perçin

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Sanatsal değer taşıyan, özgün yaratıcı güçle ifade bulmuş bedensel görüntülerim, sahne tasarımıyla bütünleşmesi sunumun niteliğini arttıracaktır. Bu aşamada en önemli etki, izleyicinin daha çok duyusuna ve duygusuna seslenerek sağlanabilecektir. Böylelikle izleyiciyle kurulan iletişimi güçlendirebilmek adına hem sunumda hedeflenen ülküye ulaşılmış hem de izleyicinin doyumu yakalayabilme olasılığı yükseltilmiş olacaktır.
Integration of stage design and originally created corporeal images having artistic value should increase of the quality of the presentation. At that stage, the most important effect should be attained by adressing to the sensations and feelings of the audience. Therefore, communication with the audience should be strenghtened. the objected goal of the presentation should be attained and the audience's satisfaction prospect should be heightened.

Description

Keywords

Dans, Dans ve İletişim, Duyusal ve Duyusal etmenler, Görsel Etmenler, İşitsel Etmenler, Dance, Dance and Communication, Sensory and Sensory Factors, Visual Factors, Visual Factors

Citation